leczenie jaskry warszawa Things To Know Before You Buy

Ułatwia się w ten sposób odpływ cieczy wodnistej do komory przedniej oka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kroplowym, po uprzednim zwężeniu źrenic. Jest techniką bezpieczną – nie występują efekty uboczne.

Opatrunek pozostaje na oku pacjenta do pierwszej wizyty kontrolnej, która odbywa się następnego dnia po zabiegu. Po niej wyznaczane są kolejne wizyty pooperacyjne. Należy stosować krople okulistyczne zgodnie z zaleceniami lekarza podanymi w karcie informacyjnej zabiegu.

Wąski kąt przesączania, charakteryzuje się kontaktem tęczówki z siateczką beleczkowania, co stanowi istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby. Dlatego, pomimo prawidłowych wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego i prawidłowego wyglądu tarczy nerwu wzrokowego, zaleca się wykonanie irydotomii laserowych.

Kolejny zabieg, ostatnio coraz bardziej popularny, to zabieg kanaloplastyki polegający na poszerzeniu naturalnej drogi odpływu z oka. W stanach bardzo zaawansowanej jaskry, w celu ratowania oka i widzenia przeprowadza się ECP, czyli operację z użyciem endoskopu. ECP wykonuje się aby zmniejszyć ilość wody produkowanej przez oko i tym samym obniżyć ciśnienie. Jest to bardziej precyzyjna i delikatniejsza metoda niż, stosowane niekiedy, cyklodestrukcja laserowa lub przymrażanie, które uszkadzają oko bezpowrotnie.

Jeśli nie będzie ono nieprawidłowe, procedurę można uznać za zakończoną. W dniu zabiegu pacjent powinien odpoczywać. Wystąpić może przejściowy dyskomfort w widzeniu. Ważne jest aby po zabiegu przestrzegać konkretnych zaleceń lekarskich.

Diagnostyka jaskry polega na badaniu czy nerw wzrokowy dobrze działa. W tym celu sprawdza się pole widzenia i wykonuje badanie komputerowe tarczy nerwu wzrokowego HRT oraz badanie włókien nerwowych GDX. Badania te należy powtarzać two razy w roku. Leczenie jaskry polega głównie na obniżaniu ciśnienia w oku czyli przyjmowaniu specjalnych kropli. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu laserowego lub operacyjnego (laserowe leczenie jaskry).

Irydektomia - to chirurgiczne usunięcie fragmentu tęczówki oka. Jest to procedura stosowana głównie w przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania, gdzie celem jest stworzenie nowego otworu w tęczówce, który umożliwi przepływ cieczy wodnistej z tylniej do przedniej komory oka. W tym zabiegu usuwa się fragment tęczówki, aby odblokować drogę odpływu cieczy wodnistej.

Jaskra występuje w dwóch odmianach: z zamkniętym oraz otwartym kątem przesączania. W przypadku jaskry z zamkniętym kątem przesączania gromadzący się w gałce ocznej płyn jest przyczyną silnego, promieniującego bólu oka i oczodołu, któremu często towarzyszą wymioty oraz podwyższona temperatura.

Bardzo dużą zaletą tej metody jest fakt, że nie wymaga ona przeprowadzania bolesnych oraz inwazyjnych zabiegów czy zakładania szwów. Laser wpływa tylko na te komórki, które są objęte chorobą, dzięki czemu nie oddziałuje na zdrowe komórki i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego też w przypadku takich chorób jak jaskra, Warszawa zapewnia nam łatwy dostęp do nowoczesnych i niezwykle skutecznych technologii.

Badanie z jego użyciem umożliwia ocenę nerwu leczenie jaskry warszawa wzrokowego pod kątem jaskry oraz analizę postępu zmian. Tomograf porównuje nerw wzrokowy osoby badanej do normatywnej bazy danych.

Przy jaskrze wąskiego – zamkniętego kąta polecamy wykonanie zabiegu IRT – irydotomii laserem YAG, który polega na rozcięciu podstawy tęczówki. Dzięki temu można zmniejszyć częstotliwość i uciążliwość ataków choroby.

Odpowiednia metoda leczenia jaskry jest dobierana ze względu na typ oraz stopień zaawansowania schorzenia występującego u danego pacjenta. Wdrożone publishępowanie jest uzależnione także od wieku pacjenta i ewentualnych dolegliwości współistniejących.

Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.

Jaskra stanowi jedną z najbardziej poważnych chorób oczu. Choć jest znana okulistom już od ponad a hundred and fifty lat, nauka do dziś nie potrafi precyzyjnie określić przyczyn jej powstawania. Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na jaskrę cierpi ponad sixty seven milionów ludzi na świecie, a u ponad six milionów choroba ta spowodowała całkowitą utratę wzroku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *